Online czy offline – korzystanie z Internetu mobilnego

rowerZanim zacznę opisywać moje przygody z różnymi programami do rejestrowania aktywności ruchowej chciałbym zająć się problemem czy warto mieć w telefonie podłączony Internet i ile to będzie kosztowało.
Przyglądając się sposobom działania różnych programów jak też w jaki sposób należy je zainstalować w telefonie dochodzę do wniosku, że pełna funkcjonalność wymaga jednak Internetu. Toteż na pytanie online czy offline odpowiedź brzmi – zdecydowanie online. Skoro tak to postarajmy się prześledzić koszty takiej zabawy i czy nie popadniemy w ruinę. Analizując oferty abonamentowe wszystkich operatorów działających na polskim rynku można odnieść wrażenie, że sieć to jest dobro dostępne tylko dla osób zamożnych. Najnowsze pomysły operatorów zaczynają to trochę zmieniać – o czym za chwilę. Na razie najlepszym pomysłem na Internet w komórce jest karta prepaidowa przeznaczona do połączeń sieciowych. I tutaj Internet też nie jest taki tani ale wszyscy operatorzy do każdego doładowania karty dodają bonusy, które pozwalają na ściąganie z sieci więcej gigabajtów niżby to wynikało ze złotówek doładowania. Ciekawostką jest fakt, że w zasadzie u wszystkich operatorów pieniądze jakie doładowaliśmy na kartę nie musimy przeznaczać na Internet ale możemy sobie porozmawiać, wysyłać SMSy czy też MMSy. I to w cenie takiej jak byśmy mieli normalną kartę tylko do rozmów. U niektórych operatorów można nawet pieniądze z karty przeznaczyć na doładowanie innego telefonu w tej samej sieci np. dla bliskiej osoby. Nawet jak przeznaczymy wszystkie pieniądze na doładowanie innego telefonu to pozostaje nam bonus z doładowania i nadal możemy używać Internetu. Wręcz w takiej sytuacji można powiedzieć, że mamy Internet za darmo. Wielkość bonusu i czas jego ważności zależy od kwoty doładowania i zaczyna się od 5 złotych do 125 złotych. Maksymalne bonusy sięgają 12 GB a terminy ważności do 5 miesięcy. W T-Mobile przedłużają się do roku czasu od momentu skorzystania z sieci. Jak wyżej wspomniałem w ostatnim czasie sieć Orange zapoczątkowała małą rewolucję wychodząc na rynek z ofertą Nju Mobile, później Play przedstawił Formułę Mini Max a najnowszą ofertą jest w tej chwili Heyah non-stop. Wspólną cechą tych ofert jest ustalona maksymalna miesięczna cena za usługi i tak w Nju Mobile za rozmowy zapłacimy nie więcej niż 29 złotych, SMSy i MMSy 9 złotych za Internet do 1 GB – 19 złotych, w Heyah rozmowy i SMSy tak samo a Internet 9 złotych za 500 MB.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>